Podsumowanie I Festiwalu Literatury „prze-czytana młodzież”

O Festiwalu Literatury Prze-czytani
Ewa Tokarewicz

 

Organizacja Festiwalu rozpoczęła się już we wrześniu 2014 roku. Wtedy członkowie SIN „Trickster” zastanawiali się, jakich gości zaprosić, co uczynić tematem przewodnim festiwalu, w jaki sposób go przeprowadzić. Niecałe osiem miesięcy później spotkaliśmy się z Wami w Miejskim Centrum Kultury, VI LO w Bydgoszczy i Galerii Wspólnej, by wspólnie uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach autorskich.

Hasłem przewodnim Festiwalu została WIELOKULTUROWOŚĆ. To właśnie tym zagadnieniem kierowaliśmy się przy zapraszaniu gości festiwalowych i układaniu programu.

Festiwal rozpoczął się 22 kwietnia Lekcją czytania z… Jerzym Sosnowskim, powieściopisarzem i publicystą. Podczas tych zajęć można było dowiedzieć się nieco więcej o Jądrze ciemności Josepha Conrada, autobiograficznych nawiązaniach autora tej powieści oraz możliwych odczytaniach i interpretacjach. Później odbyły się warsztaty kreatywnego pisania dramatu, podczas których każdy uczestnik napisał swój własny zarys sztuki teatralnej. Na koniec dnia miało miejsce spotkanie z Olgą Tokarczuk, jedną z najważniejszych współczesnych powieściopisarek. Opowiedziała ona o swojej ostatniej książce, Księgach Jakubowych, odniosła się także do wcześniejszej twórczości.

W czwartek 23 kwietnia skupiliśmy się na tłumaczeniach i problemach przekładowych. Tego dnia gościliśmy aż troje tłumaczy: Weronikę Szwebs, Tomasza Różyckiego i Jakuba Ekiera, którzy przeprowadzili warsztaty tłumaczeniowe z języków angielskiego, francuskiego i niemieckiego. Po południu w Galerii Wspólnej aktorki Teatru Polskiego w Bydgoszczy czytały poezję Paula Celana, a jego osoba i twórczość zostały przybliżone bydgoszczanom na spotkaniu z Jakubem Ekierem i Adamem Lipszycem, tłumaczom i badaczom poezji Celana.

Ostatniego dnia festiwalu, 22 kwietnia, odbyło się spotkanie z Andrzejem Stasiukiem, wielokrotnie nagradzanym prozaikiem i felietonistą, zajmującym się też esejem.

Współorganizatorem Festiwalu było Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Organizacja Festiwalu byłaby niemożliwa bez wsparcia naszych partnerów oraz patronów: Urzędu Miasta w Bydgoszczy, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Hotelu Pod Orłem, Fundacji Tygodnika Powszechnego, Gazety Wyborczej.